Uwaga na mokre drogi! - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Uwaga na mokre drogi!

znak_sliska_nawierzchniaPogoda za oknami wydaje się poprawiać. Jednak brak śniegu czy lodu na drogach nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności, jaka ciąży na nich kiedy wsiadają za kierownicę. Ostrowscy policjanci przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, że opady deszczu, a co za tym idzie - mokra nawierzchnia drogi - potrafią być zdradliwe.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci przypominają wszystkim kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i rozwagi podczas kierowania pojazdem. Podobne ostrzeżenia kierowane są do pieszych, których życie i zdrowie jest najbardziej narażone na niebezpieczeństwo podczas zdarzenia drogowego. Dziś jednak, brak śniegu, poprawiająca się pogoda i promienie słońca wychodzące zza chmur, sprawiają wrażenie, że możemy sobie pozwolić na „rozluźnienie" za kierownicą... Nic bardziej mylnego!

W związku z przelotnymi deszczami jakie od kilku dni pojawiają się w naszym regionie, ostrowscy policjanci apelują o zachowanie czujności na drodze. Przy dużej prędkości na drodze, podczas opadów deszczu, pod oponami samochodu woda gromadzi się znacznie szybciej niż pojazd jest w stanie ją wypchnąć. Wytworzone ciśnienie powoduje, że samochód unosi się i wpada w poślizg na cienkiej warstwie wody, znajdującej się między oponami a nawierzchnią drogi. Taka sytuacja może doprowadzić do nieszczęścia. Jeśli stracimy kontrolę nad pojazdem, może dojść do wjechania na przeciwny pas ruchu, zjechania z drogi, wjechania do rowu, uderzenia w pieszego bądź rowerzystę i spowodowania wypadku drogowego.

Aby zapobiec tragedii, należy także pamiętać o regularnej kontroli stanu bieżnika i ciśnienia w oponach. Nie bagatelizujmy sprawy, kiedy przychodzi czas wymiany opon na nowe, to od nich w dużej mierze zależy nasze życie i zdrowie.

Policjanci przypominają, że hamowanie na mokrej nawierzchni jest trzykrotnie dłuższe niż na nawierzchni suchej. Warto więc stosować się do zasad bezpiecznej jazdy i zdjąć nogę z gazu. Zachowajmy także bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, pozwoli to uniknąć niekontrolowanej stłuczce. Unikajmy nagłego hamowania i skręcania, starajmy się hamować pulsacyjnie - pompując pedał hamulca. Pamiętajmy również, że przez pierwsze pół godziny od rozpoczęcia opadów, kierowcy mogą odczuwać ograniczoną kontrolę nad pojazdem. W tym czasie na drodze warunki do jazdy stają się znacznie utrudnione. Wszystko przez śliską powłokę, która powstaje w wyniku mieszania się wody z zanieczyszczeniami na drodze.

Włączając się do ruchu, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale i za innych jego uczestników. W celu zachowania wszelkich zasad bezpiecznej jazdy, pamiętajmy również o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa, sprawdzaniu stanu świateł w pojeździe czy fotelikach dla najmłodszych. Szanujmy się wzajemnie i bądźmy wyrozumiali na drodze.


Z up.opr. st.post. Patrycja Lichtarowicz