Sztuczka na wnuczka - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Sztuczka na wnuczka

babciaPolicjanci ostrowskiej komendy włączyli się w akcję pn. „Sztuczka na wnuczka". Mundurowi docierają do szerokiego grona seniorów, aby rozmawiać o ogromnym problemie jakim są oszustwa metodą „na wnuczka" czy „na policjanta". Czekają nas jeszcze profilaktyczne pogadanki „oko w oko", ale jeszcze dziś - z okazji Dni Babci i Dziadka - chcemy przypomnieć seniorom o ich bezpieczeństwie.

Dzień Babci i Dziadka to doskonały czas na przypomnienie osobom starszym o ich bezpieczeństwie. Oprócz tradycyjnych życzeń nie zapominajmy również, porozmawiać z nimi o czyhających zagrożeniach.

„Babciu, miałem wypadek, potrzebuję pieniędzy..." - to jeden z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów sposobów na nielegalne zdobycie gotówki. Choć wydawałoby się, że o metodzie „na wnuczka" powiedziano już wiele - to wciąż dochodzi do prób wyłudzeń, z których niestety bywają też te udane.

Oszuści mają doskonale opracowany plan działania. Ich metody, choć działają na tej samej zasadzie, w chwili stresu mogą zaskoczyć zdezorientowanego i wystraszonego seniora. Nie dajmy się oszukać! Pamiętajmy, że zawsze możemy odłożyć słuchawkę i oddzwonić do prawdziwego wnuka, aby upewnić się czy nie padliśmy właśnie ofiarą oszustwa.

Metoda „na wnuczka" znacząco się rozwinęła. W związku z wieloma ostrzeżeniami, które pojawiły się w mediach oraz policyjnymi działaniami profilaktycznymi, prowadzonymi wśród lokalnych społeczności, oszuści urozmaicili proceder, tworząc nową metodę - „na policjanta". Wśród policjantów budzi to ogromny niepokój, ponieważ długo wypracowywana, pozytywna opinia społeczna wykorzystywana jest do popełniania przestępstw. Przypominamy zatem, że policjanci nigdy nie poproszą o obywatela o przekazanie gotówki!

Należy również uświadamiać seniorów, że ich łatwowierność i dobroduszność może też paść ofiarą fałszywego kuzyna, kominiarza, agenta CBŚ, urzędnika, pracownika opieki społecznej czy pogotowia ratunkowego. Ostrzegajmy nasze babcie i dziadków przed zaciąganiem kredytów na potrzeby oszustów. Pracownicy banków są przeszkoleni i uwrażliwieni na ten rodzaj przestępstw, jednak często osoby starsze nie mówią im dlaczego zaciągają dług. Później scenariusz zdarzeń jest ten sam - po przekazaniu gotówki lub przelaniu pieniędzy na wskazany numer konta bankowego, kontakt z przestępcą się urywa. Przestrzegajmy nieświadomych seniorów i prośmy ich o kontakt z Policją w razie choćby podejrzenia oszustwa „na wnuczka".

Nie wpuszczajmy obcych do mieszkania! Podobne działania mogą być wykorzystywane przez domokrążców oferujących do sprzedaży tanie towary. Brak asertywności może doprowadzić do utraty oszczędności całego życia. Przestępcy biorą swoje ofiary także „na litość" - pukają do drzwi i proszą o picie czy jedzenie. Korzystając z chwili nieuwagi, okradają mieszkanie.

Jeden telefon pod numer 997 lub 112 może zapobiec wielu rodzinnym tragediom! Nie bądźmy obojętni. Policjanci zareagują na każde zgłoszenie o przestępstwie i sprawdzą każdą posiadaną informację. Swoje uwagi można również przekazać dzielnicowemu.


Z okazji Dni Babci i Dziadka - kierownictwo, policjanci i pracownicy cywilni Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim składają życzenia pomyślności i samych bezpiecznych chwil.


Z up.opr. st.post. Patrycja Lichtarowicz