Policja ostrzega - fajerwerki mogą być niebezpieczne! - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Policja ostrzega - fajerwerki mogą być niebezpieczne!

fajerwerkiPolicjanci apelują o rozwagę przy używaniu petard i fajerwerków. Funkcjonariusze przypominają, że są to materiały wybuchowe. Niewłaściwe posługiwanie się nimi prowadzi do wielu wypadków. Apelujemy zatem o szczególną rozwagę i ostrożność!

W okresie świąteczno-noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Należy jednak pamiętać, że w rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. 19 grudnia br. petarda w rękach 13-latka stała się dla niego na tyle niebezpieczna, że w wyniku jej wybuchu został ranny, a w szpitalu amputowano mu dłoń.

W trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, policjanci przypominają podstawowe zasady, którymi należy się kierować podczas korzystania z wyrobów pirotechnicznych. Zakupu fajerwerków należy dokonywać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Wszystkie wyroby dopuszczone do sprzedaży powinny posiadać instrukcję użytkowania określającą zasady bezpiecznego obchodzenia się z tymi przedmiotami. Wyroby pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osobie, która sprzedaje je nieletnim grozi odpowiedzialność karna.

Korzystając z petard i sztucznych ogni trzeba pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Wybierz do tego miejsce, w którym nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Apelujemy do rodziców i opiekunów o rozwagę i szczególny nadzór nad swoimi dziećmi. Zróbmy wszystko, aby ten okres świąteczno-noworoczny był dla nas szczęśliwy i bezpieczny!