ZIMOWE (ale rozsądne) SZALEÑSTWO - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

ZIMOWE (ale rozsądne) SZALEÑSTWO

zima2Biały puch śnieżny, śmiech na stokach narciarskich, wspaniała zabawa i ekwilibrystyczne łyżwiarskie akrobacje - z tym kojarzy się nam okres ferii zimowych. Pamiętajmy jednak, aby rozważnie i bezpiecznie korzystać z zimowej aury. Nie narażajmy swojego życia i zdrowia, a każda zabawa na śniegu i lodzie zakończy się tylko wspaniałymi wspomnieniami. Bądźmy czujni i ostrożni, interesujmy się co robi nasze dziecko i z kim spędza wolny czas. Sprawdzajmy warunki jakie zapewnia organizator naszym dzieciom na koloniach, a jadąc samochodem na wypoczynek - bądźmy rozważni.

Okres ferii zimowych rozpoczęty... Dzieci i młodzież w tym czasie nie chodzą do szkoły. To czas odpoczynku od obowiązku szkolnego i okres ładowania akumulatorów na kolejne miesiące nauki szkolnej. Zimowa aura sprzyja zabawie na śniegu. W tym czasie wyjeżdżamy również na rodzinne wakacje, dzieci jeżdżą na półkolonie i korzystają z atrakcji jakie organizują im w tym wolnym czasie rodzice. Czas ferii zimowych to okres wspaniałej zabawy, nowych przygód, nawiązywania przyjaźni, zdobywania kolejnych doświadczeń i gromadzenia niezapomnianych wspomnień.

Czas zimowego odpoczynku to także okres wielu zagrożeń. Drogi w kraju są zatłoczone, gdyż dużo osób wyjeżdża samochodem na wypoczynek. Z uwagi na zimową aurę, nawierzchnia nie zawsze jest bezpieczna. Często śnieg i lód stwarzają dodatkowe zagrożenie podczas jazdy pojazdem. Pamiętajmy o bezpiecznej jeździe na wypoczynek. Niech także powroty z urlopów będą rozważne i ostrożne. Jeśli dziecko wyjeżdża na ferie autokarem sprawdźmy, czy organizator zapewnił wszystkie środki bezpieczeństwa - od prawidłowego transportu do odpowiedniej organizacji logistycznej i zapewnienia opieki personalnej.

Korzystając z zimowej aury pamiętajmy, aby zabawa na śniegu i lodzie zawsze przebiegała bezpiecznie. Górka przy ruchliwej ulicy to nie stok narciarski i saneczkowy, a cienki lód na jeziorze to nie lodowisko na łyżwiarskie akrobacje. Zwróćmy uwagę gdzie nasze dzieci bawią się podczas ferii zimowych.

Spotykając się z rówieśnikami poza szkołą, młodzieży zdarza się eksperymentować z różnego rodzaju używkami. Alkohol, narkotyki i dopalacze, mogą być jedną z atrakcji na spędzenie czasu w ferie. Takie inicjacje ze środkami psychomanipulacyjnymi często mogę się zakończyć narażeniem życia i zdrowia naszych dzieci. Sprawdzajmy gdzie, z kim i co robi nasze dziecko poza domem. Niech używki nie będą „sezonową przygodą" naszego dziecka, która może za sobą ponieść wiele konsekwencji - zarówno prawnych jak i zdrowotnych.

Jeśli dziecko spędza dużo czasu przed komputerem w tym wolnym czasie, bądźmy uważni jak z niego korzysta. Internet to wspaniały wynalazek, ale nieodpowiednio używany może być ogromnym zagrożeniem i miejscem popełniania przestępstw. Na dziecko czeka mnóstwo zagrożeń w sieci i tylko szczególna uwaga rodziców może ustrzec najmłodszych przed nieszczęściem.

Wakacyjny czas to również okres nawiązywania nowych znajomości. Pamiętajmy, że w tym okresie uaktywniają się różnego rodzaju grupy psychomanipulacyjne, które wykorzystują ufność młodych ludzi i werbują ich do grup przestępczych.

Pamiętajmy, aby okres ferii zimowych był dla nas wszystkich okresem niezapomnianych wspomnień, a nie dramatu i zagrożeń. Zadbajmy, aby nasze dzieci miło i spokojnie spędziły ten zimowy okres. Rozsądek i zwiększona uwaga na otoczenie może ustrzec dzieci i młodzież przed zagrożeniami jakie mogą napotkać w okresie wolnym od obowiązków w szkole. Niech odpoczynek na śniegu kojarzy się nam wszystkim z szaloną, ale i rozważną zabawą, a wspomnienia z tego czasu będą tylko pozytywne.