Bądźmy czujni podczas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Bądźmy czujni podczas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych

zniczW okresie Wszystkich Świętych spodziewać się można zwiększonej liczby patroli policji ale także aktywności złodziei, którzy odwiedzać będą cmentarze nie tylko na terenie miasta. Jak co roku w tym okresie przypominamy wszystkim o zachowaniu czujności.

Kiedy porządkujemy groby nie pozostawiajmy bez nadzoru naszych rzeczy, w szczególności dotyczy to torebek, saszetek i innych cennych czy ważnych przedmiotów. Udając się na cmentarz nie zabierajmy ze sobą niepotrzebnej ilości gotówki. Kiedy jesteśmy sami miejmy torebkę w zasięgu wzroku. Warto również czujniej spojrzeć na przechodzących, a w szczególności na podejrzanie zachowujące się osoby, na przykład chodzące bez wyraźnego celu.

Należy również pamiętać, żeby nie pozostawiać cennych przedmiotów w samochodach zaparkowanych na przyległych do cmentarzy parkingach. Najlepiej, jeżeli na siedzeniach nie będzie nic, co przyciągnęłoby wzrok przestępców. Bagażnik jest najlepszym miejscem na nasze rzeczy ale pamiętać należy, by nie zostawiać w nim nic wartościowego.

Okres wzmożonego ruchu świątecznego to również zagrożenia, jakie płyną ze strony złodziei kieszonkowych. Tam, gdzie ruch osób jest większy, kieszonkowcy czują się jak ryba w wodzie: targowiska, duże supermarkety, środki komunikacji miejskiej, zatłoczone cmentarze, nawet pełne w tym okresie kościoły mogą być miejscem, gdzie pojawią się złodzieje. Pamiętajmy, by właściwie zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze. Nie trzymajmy ich w zewnętrznych kieszeniach a zwłaszcza w tylnych kieszeniach spodni.

Uważajmy na zatłoczone miejsca, zwłaszcza kiedy obok nas tłok zrobi się niespodzianie, na przykład przy straganie na targowisku. To częsty sposób działania kieszonkowców którzy w ten sposób odwracają uwagę ofiary.


Z up. opr. 

st.post. Patrycja Lichtarowicz