Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze

logo_policja_ostrow_wlkp
Każda pora roku niesie ze sobą zmiany pogodowe, mające również wpływ na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jesień to pora roku wymuszająca na kierowcach zmianę techniki jazdy. Występują poranne przymrozki, mgły ograniczające widoczność, a liście zalegające na jezdniach sprawiają, że stają się one bardzo śliskie. Policjanci ostrowskiej drogówki ostrzegają, że każdy kierowca powinien już teraz dostosować się do nowych warunków podróżowania.


Opadające liście, marznący deszcz, mgły ograniczające widoczność nie są sprzymierzeńcem kierowców. Coraz częściej występujące jesienią opady atmosferyczne powodują utratę przyczepności auta na jezdni. Opadające liście powodują, że na drodze tworzy się maź poślizgowa, dlatego droga hamowania wydłuża się dwukrotnie. Podstawową zasadą bezpiecznej jazdy jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ostrowskiej policji apelują, by w ten jesienny okres kierowcy dostosowali prędkość do warunków panujących na drodze. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków jesienią. Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno - zimowym są piesi i kierujący jednośladami. Ciemne ubrania, kaptury i parasole utrudniają oraz ograniczają widoczność.

Ostrowscy policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Nawet najmniejszy element odblaskowy widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego może uratować życie...

Pamiętajmy, że w dużej mierze bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od jego uczestników. Nic nie zastąpi przestrzegania obowiązujących przepisów i zdrowego rozsądku na drodze.