Sylwestrowo - noworoczny weekend - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Sylwestrowo - noworoczny weekend

ruch_ulicznyPrzed nami sylwestrowa noc i początek nowego roku. Dla wielu z nas piątek 2 stycznia 2015 r. będzie dniem wolnym od pracy. Tym samym możemy mówić o długim weekendzie. Jak zawsze jest to okazja do wyjazdu i świętowania nadejścia Nowego Roku. W tym czasie należy spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych, zwłaszcza pod względem trzeźwości kierowców.

Długi weekend to specyficzny okres, który zazwyczaj charakteryzuje się wzmożonym ruchem pojazdów, związanym z  wyjazdami a następnie powrotami z weekendowego wypoczynku. Dlatego też policjanci podejmować będą działania, by zapewnić właściwy nadzór nad bezpieczeństwem na drogach oraz zapewnić płynność ruchu.

Policjanci kontrolować będą prędkość z jaką poruszają się zmotoryzowani, sprawdzany będzie stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia dzieci. Policjanci będą egzekwować zapinanie pasów bezpieczeństwa i oczywiście stan trzeźwości kierujących. Dużą uwagę funkcjonariusze poświęcą również sposobowi korzystania z dróg i stosowania się do obowiązujących przepisów przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów.

Przypominamy, że pieszy po zmroku poza terenem zabudowanym, poruszając się poboczem jezdni musi mieć obowiązkowo element odblaskowy.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem sprawdzić stan swojego pojazdu, a zwłaszcza światła, opony, wycieraczki, stanu płynów, sprawność hamulców.  

Apelujemy również o rozsądek i rozwagę podczas weekendowych wyjazdów. Lepiej wolniej jechać, ale dotrzeć bezpiecznie do celu i powrócić do domu, do bliskich.

Życzymy spokojnego i bezpiecznego weekendu i bezpiecznego powrotu.

Kilka przydatnych porad przed wyjazdem:

Nasze mieszkania i domy

Okres świąteczny to także czas naszych wyjazdów do rodziny, nierzadko dłuższych nieobecności w domu. Pamiętajmy, żeby właściwie zabezpieczyć nasze mieszkanie, czy dom. Pozamykajmy wszystkie okna i drzwi. Nie zostawiajmy w domach pieniędzy czy kosztowności - pieniądze wpłaćmy na konto, wartościowe rzeczy zdeponujmy. Oznaczmy sprzęt RTV w wiadomy tylko sobie sposób, odnotujmy numery fabryczne i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Biżuterię sfotografujmy. Te czynności przydać się nam będą mogły w przyszłości. Zainwestujmy w sejf lub skarbczyk na stałe wmontowany w ścianę w miejscu niewidocznym. To skuteczne utrudnienie „pracy" złodziejom.

Używajmy, wyjeżdżając nawet na krótko, żaluzji antywłamaniowych lub alarmów, jeśli je posiadamy. Jeśli nam to nie wystarczy udajmy się do firmy zajmującej się ochroną mienia i wynajmijmy ochronę naszego domu na okres naszej nieobecności. Koszty będą na pewno niewspółmiernie niższe, niż ewentualne straty spowodowane włamaniem.

O swoim wyjeździe powiedzmy najbliższej rodzinie lub dobremu sąsiadowi. Pod naszą nieobecność niech zaopiekują się mieszkaniem.

Ubezpieczmy nasz majątek od kradzieży.

 

W drodze

Sprawdźmy swój samochód przed wyjazdem. Światła, opony, oleje i płyny to podstawa skutecznego i bezpiecznego dotarcia do celu.  Odśnieżając samochód pamiętajmy o odśnieżeniu wszystkich świateł i szyb oraz o oczyszczeniu piór wycieraczek. Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie - zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki. Nie przewoźmy ich na przednich siedzeniach. Pamiętajmy o włączeniu świateł i zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - lepiej spóźnić się niż nie dojechać do celu. Rozsądnie planujmy trasę i czas przejazdu. Unikajmy pośpiechu, wyjedźmy wcześniej. Unikajmy dróg głównych, które są bardziej zatłoczone niż drogi gminne. Nie jedźmy w godzinach największego ruchu, to mniej bezpieczne i wydłużające czas przejazdu. Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy - bądźmy kulturalni wobec innych kierowców. Zatrzymujmy się na odpoczynek w miejscach uczęszczanych - na stacjach benzynowych, przy motelach restauracjach, nie w lesie czy w miejscach ciemnych, bezludnych. Poza miastem zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się wręcz masowo na drogach powiatowych czy krajowych rowerzystów i pieszych. Niestety, rzadko są oni dobrze widoczni. Brak oświetlenia przy rowerach to smutna rzeczywistość polskich dróg. Mało który pieszy posiada elementy odblaskowe na odzieży. W okresie zmierzchu rowerzyści i piesi dla naszego wzroku zlewają się z otoczeniem. Pamiętajmy, że w konfrontacji z samochodem nie mają oni żadnych szans.

Opr:

asp. szt. A. Kurczaba - oficer prasowy

KPP Ostrów Wielkopolski