Bądź czujny na cmentarzu - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Bądź czujny na cmentarzu

candleKradzieże torebek, portfeli, a czasem nawet elementów dekoracji grobów to nie nowość. Pomimo, że do zdarzeń takich nie dochodzi często, to jednak należy pamiętać o zwracaniu uwagi na swoje mienie podczas pobytu na cmentarzu.

Cmentarze odwiedzamy nie tylko podczas uroczystości ku czci tym, którzy odeszli. Są osoby, które na grobach bliskich pojawiają się raz w roku, i są osoby, które często przychodzą na chwilą zadumy, a także by uporządkować mogiłę.

Na cmentarz przychodzą również ci, którzy mają nadzieję na łatwy łup. Często jest to pozostawiona na ławce torebka lub saszetka z dokumentami osoby, która w tym czasie zajęta jest porządkowaniem grobu, ale zdarzają się również kradzieże elementów dekoracyjnych, które narażają właścicieli na dotkliwe nieraz straty, gdyż często kosztują one niemały procent przeciętnej pensji, a gorzej, jeśli emerytury.

Pomijając społeczną naganność tych czynów, elementarny brak szacunku należnego miejscu pochówku oraz brak skrupułów w okradaniu ludzi w takim miejscu, bo z tych powodów akurat sumienie złodzieja nie dręczy, pamiętać należy, że są to po prostu czyny zabronione przez prawo, a więc podlegające karze.

Dlatego też ostrowscy policjanci systematycznie pełnią służbę na cmentarzach. Patrole umundurowane i operacyjne często zaglądają na ich tereny sprawdzając, czy nie pojawiają się na nich amatorzy cudzego mienia.

Pomimo to należy również samemu zwracać baczną uwagę na przynoszone na cmentarz rzeczy. Kiedy porządkujemy groby nasze torebki, saszetki, reklamówki i narzędzia muszą być zawsze w zasięgu naszego wzroku i ręki. Zwracać uwagę należy również na przechodzące osoby, czy nie nazbyt interesują się leżącym na przykład na ławce naszym dobytkiem.

Oczywistym powinno być także, że idąc na cmentarz nie zabieramy z domu większej ilości gotówki, niż nam będzie potrzebne. Noszenie pieniędzy „na zapas" może skutkować większymi stratami w przypadku kradzieży.

Należy również pamiętać, żeby nie pozostawiać cennych przedmiotów w samochodach zaparkowanych na przyległych do cmentarzy parkingach. Na siedzeniach nie powinno być nic, co przyciągnęłoby wzrok przestępców. Bagażnik jest najlepszym miejscem na nasze rzeczy ale pamiętać należy, by nie zostawiać w nim nic wartościowego.

Jeżeli natomiast zaobserwujemy osoby, które podejrzanie zwracają uwagę na nasze lub należące do innych osób mienie przekażmy taką informacje Policji pod nr 997. Wylegitymowanie potencjalnych sprawców kradzieży nikomu krzywdy nie wyrządzi, a może pomóc nam lub innym osobom przebywającym na cmentarzu, gdyż skutecznie zniechęca złodzieja do działania w miejscu, gdzie był już odnotowany przez Policją.

Z uwagi na to, że na cmentarzach częściej przebywają osoby starsze, które mają więcej czasu od swoich pracujących dzieci, należy przekazywać swoim rodzicom ostrzeżenia i informacje, które prezentujemy powyżej, gdyż często zazwyczaj nie śledzą oni wiadomości zamieszczanych w Internecie, nie zawsze czytają lokalna prasę. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoich starszych wiekiem bliskich rozmawiając z nimi o czyhających na nich zagrożeniach.