Policja Radzi

Utrudnij złodziejowi kradzież z włamaniem do samochodu

dsc_1725.jpgPozostawianie nie zamkniętego pojazdu z kluczykami w stacyjce, łatwość jego uruchomienia i odjechania, pozostawianie w widocznych miejscach saszetek, torebek, sprzętu elektronicznego, aparatów fotograficznych, drogiej odzieży, itp. to okazja dla złodzieja.

O tym, że samochód należy zabezpieczać przed kradzieżą nie trzeba nikogo przekonywać. Jakie stosować urządzenia i blokady i ile to już rzecz indywidualna i zależąca od konkretnego rodzaju auta. Można powiedzieć, że każde urządzenia zabezpieczające to jakieś ograniczenie dla inicjatywy złodzieja. Powszechnie dostępne urządzenia mechaniczne (laski, blokady kierownicy czy skrzyni biegów, szpilki o zmiennych profilach na kołach) powodują, że mając do wyboru stojące obok siebie pojazdy - niezabezpieczony i zabezpieczony w widoczny sposób, sprawca zawsze wybierze łatwiejszą drogę dostępu, bez zbędnego ryzyka i straty czasu. Złodziej na otwarcie zamków do drzwi i uruchomienia stacyjki (w zależności od typu samochodu)  potrzebuje około 2-5 minut, natomiast pokonanie dodatkowych trudności to opóźnienie działania złodzieja i podniesienie poziomu ryzyka.

Bardzo skuteczne są elektryczne zabezpieczenia uniemożliwiające uruchomienie silnika. W porze nocnej głośna praca rozrusznika zwraca uwagę nawet przypadkowego przechodnia. Jeżeli dźwięk powtarzany jest wielokrotnie, działa na psychikę złodzieja,  podobnie jak system alarmowy. Wykonane nietypowym sposobem, dobrze przemyślane odcięcia zapłonu potrafią być bardzo skuteczne, a współpracujące dodatkowo z systemem alarmowym to rozwiązania mogące odstraszyć niejednego złodzieja. Warto pamiętać o diodzie sygnalizującej, że alarm jest włączony - przestępcy też ją widzą.

Użytkownicy drogich samochodów, mogący pozwolić sobie na droższe rozwiązania mogą rozważyć zamontowanie w aucie systemu śledzącego GPS. System taki pozwala na błyskawiczne namierzenie aktualnej pozycji skradzionego samochodu i wysłanie za nim pościgu patrolu agencji ochrony mienia.

Wszystko na miarę zasobności portfela lub własnej pomysłowości. Ważne jest jednak to, byśmy sami nie dawali złodziejowi powodów do kradzieży lub włamania. Pozostawione w samochodzie dobre radio, torebka czy saszetka leżąca w widocznym miejscu, uchylone szyby - to powody, które mogą skusić każdego przestępcę do wyciągnięcia ręki po nie swoje. Również parkowanie auta na noc powinno być przemyślane. Unikajmy (wiadomo, że nie zawsze to jest możliwe, parkingi nieraz są przepełnione) stawiania samochodu w miejscach nieoświetlonych, w krzakach, z tyłu za budynkami, po stronie, na którą nie wychodzą żadne okna.

Również żaden alarm nie pomoże, gdy nie będziemy go załączać, bo tak jest szybciej, bo wchodzę tylko na chwilę do sklepu, często nie zamykając drzwi od pojazdu.

Pamiętajmy również, jeżeli możemy sobie na to pozwolić, o zawarciu umowy ubezpieczenia od kradzieży auta. Kiedy zawiodą wszelkie środki techniczne i dojdzie do kradzieży, nasze straty nie będą takie dotkliwe.

Powrót na górę strony