Policja Radzi

Uważaj, kupując przez Internet

dsc_2168.jpgPolicjanci Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej ostrowskiej komendy wciąż notują przestępstwa popełnione na szkodę kupujących na aukcjach internetowych. Najczęstszymi przedmiotami oszustw internetowych są nadal telefony komórkowe, sprzęt komputerowy i kosmetyki. Jak kupować bezpiecznie? Przedstawiamy garść najważniejszych porad dla kupujących na portalach aukcyjnych.

Pomimo że policja na bieżąco walczy z przestępczością internetową, w tym internetowymi oszustwami a każda informacja o próbach oszustwa jest sprawdzana, to nic nie pomoże, gdy sami zaniedbamy zachowania podstawowych środków ostrożności podczas internetowych zakupów.

Przeglądając policyjne statystyki zauważamy, że oszustw na internetowych portalach aukcyjnych wciąż jest dużo. Nie oznacza to oczywiście, że takie zakupy są coraz bardziej niebezpieczne. Internetowe portale aukcyjne to istna kopalnia przedmiotów, których nieraz nie znaleźlibyśmy już w żadnym sklepie. Zanim jednak kupimy upragniony przedmiot należy upewnić się, że dopełniliśmy wszelkich starań, by nasz zakup był bezpieczny i udany.

Jakie zatem środki bezpieczeństwa należy przedsięwziąć, by bezpiecznie kupować przez Internet?

Podczas internetowych zakupów należy zachować daleko idącą ostrożność, przede wszystkim przy zawieraniu transakcji na portalach aukcyjnych, gdzie mamy do czynienia głównie z osobami prywatnymi wystawiającymi przedmiot do sprzedaży.

  • Sprawdźmy opinie i komentarze o sprzedającym, sprawdźmy, czy nie są one napisane na przykład jednego dnia lub w bardzo krótkim czasie czasu, co sugerowałoby, że mógł je napisać sam sprzedający lub jego znajomy korzystając z innego konta.

  • Skorzystajmy z wszelkich form kontaktu oferowanych przez sprzedającego – telefonicznych, mailowych czy przez komunikator by sprawdzić, czy właściciel konta faktycznie istnieje i podał prawidłowe dane kontaktowe (bywało, że podane numery telefonów w ogóle nie istniały a zamawiający mimo to dokonali transakcji)

  • Po wygranej aukcji sprawdźmy, czy nadesłane nam na maila konto bankowe zgadza się z tym, które było w opisie aukcji. Bywały bowiem przypadki podstawienia innego konta do wpłaty przez osoby, które śledzą aukcję.

  • Umówmy się, jeżeli to możliwe na odbiór osobisty lub opłatę za pobraniem.

  • Porozmawiajmy, czy przez komunikator, czy przez mail z osobami, które zakupiły przedmiot u sprzedającego, żeby potwierdzić, że faktycznie istnieją.

  • Sprawdźmy, czy jest możliwość zapłaty przy odbiorze, rat, zwrotu towaru.

  • Sklepy internetowe sprawdzajmy w serwisach opiniujących, których wiele jest w Internecie. Oferują one możliwość wpisania nazwy sklepu i wyświetlenia jego danych kontaktowych i opinii o nim. Sprawdzajmy, czy sklep ma siedzibę, numer telefonu stacjonarnego, NIP, REGON, które zazwyczaj widnieją na ich stronach.

Najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Jeżeli rzecz, która kosztuje w sklepie na przykład 2.000 złotych na akcji znajdujemy w cenie kilkakrotnie niższej to może być znak, że coś tu nie gra. Podejrzenia mogą być różne, może to być towar wadliwy lub co gorsza, przedmiot pochodzi z kradzieży. W drugim przypadku, prócz straty możemy narazić się na odpowiedzialność karną.

Dobrze jest robić internetowe zakupy korzystając z wiedzy osoby doświadczonej. W żadnym wypadku nie pozwalajmy robić zakupów w Internecie naszym dzieciom. Prócz faktu, że umowy zawarte przez osobę małoletnią nie są prawnie skuteczne to brak kontroli nad poczynaniami naszej pociechy może skutkować dla nas niepożądanymi obciążeniami finansowymi, które w imieniu naszych dzieci będziemy musieli zapłacić.

 

Powrót na górę strony