Policja Radzi

Bezpieczne zabawy zimowe

snieg.jpgZima w pełni. To piękna pora roku i lubiana przez najmłodszych. Niesie ona jednak ze sobą wiele zagrożeń, nie tylko na drogach. O czym należy pamiętać podczas zimowych zabaw?

Tegoroczna pogoda zdecydowanie sprzyja zabawom na śniegu i lodzie. Dużo śniegu i mroźna pogoda to wymarzone warunki do zabawy na dworze, organizowania kuligów czy wybrania się na ślizgawkę. Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie własnym i osób z którymi spędzamy wolny czas. Co jest najważniejsze, żeby zimowe zabawy były bezpieczne? Poniżej garść porad, których przestrzeganie pomoże uniknąć typowych zagrożeń tego okresu:

Zabawy na śniegu organizujmy tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, bądź w miejscach z zasady bezpiecznych. Nigdy przy drogach, parkingach, torowiskach i zawsze w oddaleniu od zbiorników wodnych.

Pomimo pokrytych śniegiem dróg nie korzystajmy z nich jak z torów saneczkowych czy miejsc organizowania kuligów. Ciągnięcie sanek po drodze publicznej jest zabronione a przede wszystkim niebezpieczne. Wystarczy wspomnieć ostatnie informacje z kraju o dzieciach, które ciągnięte za samochodem na sankach uległy wypadkom.

Nie wolno zjeżdżać z nasypów kolejowych czy też w takich miejscach, których groziłoby to wyjechaniem sankami na ulicę.

Nie wolno również, jak to często się zdarza, rzucać śnieżkami w przejeżdżające drogą samochody. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwa, kierowca zaskoczony uderzeniem lub utratą widoczności może spowodować tragiczny w skutkach wypadek.

Dużym zagrożeniem są „dzikie lodowiska", powstające na różnego rodzaju stawach, rzekach czy też kanałach. Ślizgając się na łyżwach róbmy to tylko w wyznaczonych miejscach. Korzystanie z sadzawek, stawów, czy co gorsza rzek nie gwarantuje nam naszego bezpieczeństwa. Nikt nie zaręczy, że lód jest na tyle wytrzymały, że uniesie nasz ciężar i że nie jest w którymś miejscu pęknięty w miejscu niewidocznym. Zazwyczaj 10-12 centymetrowa warstwa lodu może wystarczyć, aby na nią wejść, jednak grubość ta może zmieniać się w zależności od prądów wody, nasłonecznienia powierzchni oraz odległości od brzegu. Pamiętajmy że lód jest najsłabszy i najcieńszy w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów, filarów, w miejscach porośniętych podwodną roślinnością oraz trzciną i przy brzegach.

Zawsze idąc się bawić na śniegu czy lodzie nie idźmy sami ale w grupie. Dzieci powinny być w takich sytuacjach wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Nie powierzajmy ich bezpieczeństwa w ręce rówieśników, bądź starszych o rok, dwa kolegów. Odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo jesteśmy zawsze my - rodzice.

Powrót na górę strony