Policja Radzi

Policja radzi, informuje, przypomina

POLICJA RADZI, INFORMUJE, PRZYPOMINA.

Skoro przestępstwo już popełniono, wykrycie i doprowadzenie do ujęcia sprawcy stanowi zadanie Policji. Zapobieganie przestępstwom to jednak cel nadrzędny. Kierowani tą intencją podejmujemy próbę podania kilku praktycznych wskazówek, co zrobić, aby nie stać się ofiarą przestępstwa.

JEŻELI POŚWIÊCICIE PAÑSTWO KILKA MINUT NA PRZECZYTANIE TEJ INFORMACJI, BYĆ MOŻE W PRZYSZŁOŚCI UCHRONI TO WAS PRZED DZIAŁANIEM PRZESTÊPCY.

 

KRADZIEŻ

Kradzież kieszonkowa jako jedno z najczęściej popełnianych przestępstw jest często prowokowana przez zachowanie potencjalnej ofiary. Łatwiej złodziejowi okraść osobę przygnębioną i zamyśloną, nie zwracającą uwagi na otoczenie .

Osoby trudniące się tym procederem najczęściej działają w grupach o określonym stopniu zorganizowania. Zatłoczone środki komunikacji, duże skupiska ludzi na targowiskach, bazarach dają ogromne możliwości działania kieszonkowcom. Przestępcy ci, wiedzą, że można liczyć na łup podczas zakupów, pogrzebów, zawodów sportowych. Kiedy absorbuje nas coś innego, za naszymi plecami powstaje plan kradzieży portfela.

ZAPAMIÊTAJ!

  • Aby dokonać kradzieży z bocznej kieszeni torby czy reklamówki, nie potrzeba wytrawnego złodzieja, sami stwarzamy takie warunki. Wypchane portfele, otwarte torby, portmonetki w koszykach i foliowych reklamówkach- to pokusy, jakim się nie oprą tzw. kieszonkowcy.
  • Wybierając się na targ, do sklepu czy w inne zatłoczone miejsce, dyskretnie sprawdź, czy Twoje pieniądze są odpowiednio zabezpieczone.
  • Do zrobienia zakupów zabieraj tylko tyle gotówki, ile zamierzasz wydać.
  • Nie zabieraj bez potrzeby do saszetki czy torebki biżuterii i innych wartościowych przedmiotów.
  • Większą ilość pieniędzy rozdziel po różnych częściach garderoby,  jeżeli już stracisz, to tylko część.
  • Jeżeli masz przy sobie większą gotówkę, którą podjąłeś z banku, to unikaj zatłoczonych miejsc i publicznych środków komunikacji, zanieś ją prosto do mieszkania . Jeżeli masz do pokonania dużą odległość, bezpieczniejszy będzie własny samochód lub taksówka. W banku zachowaj się dyskretnie, złodziej, który Cię obserwuje, może być wszędzie.
  • Płacąc w sklepie lub na targowisku za towar, regulując rachunki, nie pokazuj zawartości portfela.

 

KRADZIEŻ Z WŁAMANIEM DO SAMOCHODU

Pozostawianie nie zamkniętego pojazdu z kluczykami w stacyjce, łatwość jego uruchomienia i odjechania to, szczególna okazja dla złodzieja.

Inna pokusa to pozostawienie w widocznych miejscach saszetki, torby, sprzętu sportowego, aparatu fotograficznego, odzieży, itp.

 

ZAPAMIÊTAJ!

Wszelkiego rodzaju urządzenia zabezpieczające stanowią ograniczenie dla inicjatywy złodzieja. Powszechnie dostępne urządzenia mechaniczne ( laski, blokady, szpilki o zmiennych profilach na kołach ) powodują, że mając do wyboru stojące obok siebie pojazdy ( niezabezpieczony i zabezpieczony)- sprawca zawsze wybierze łatwiejszą drogę dostępu, bez zbędnego ryzyka. Złodziej na otwarcie zamków do drzwi i stacyjki potrzebuje około 2-5 minut. Natomiast pokonanie dodatkowych trudności to wielokrotne podniesienie poziomu ryzyka. Bardzo skuteczne są elektryczne zabezpieczenia uniemożliwiające uruchomienie silnika. W porze nocnej głośna praca rozrusznika zwraca uwagę nawet przypadkowego przechodnia. Jeżeli dźwięk powtarzany jest wielokrotnie, działa na psychikę złodzieja,  podobnie jak system alarmowy. Dostępne na rynku różnego rodzaju urządzenia dźwiękowe wydające sygnały alarmowe, mimo swoich niedoskonałości, pozostają środkiem chroniącym pojazdy.

W naszym mieście funkcjonuje Sąsiedzki Program Przeciwdziałania Przestępczości. W ramach tego programu w latach ubiegłych organizowano już nocne patrole obywatelskie. W sposób znaczący spowodowało to ograniczenie włamań w jednym z kompleksów garażowych. W wielu miastach w Polsce w ramach Sąsiedzkiej Pomocy tworzy się dyżury nocne organizowane przez  właścicieli pojazdów parkowanych „pod chmurką". Dyżury np. raz w miesiącu nie były zbyt uciążliwe, zwłaszcza że w pozostałe dni można spać spokojnie.

Inicjatywę taką przed realizacją należy zgłosić w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim w Sekcji Prewencji lub bezpośrednio pod numerem telefonu 5952221, 5952209 w celu uzgodnienia możliwości, sposobu jej realizacji i informacji o ewentualnych zdarzeniach.

/Skradziony w nocy samochód po upływie kilku minut można łatwiej zlokalizować przez patrolujące miasto radiowozy. Policjantom wystarczy wówczas tylko podać markę i numer rejestracyjny skradzionego pojazdu. Minimalny ruch pojazdów w nocy zdecydowanie ułatwia akcję poszukiwawczą./

 

WSZYSTKO, CZEGO POTRZEBUJ¡ ŹLI LUDZIE, BY ODNIEŚĆ TRIUMF,

TO BEZCZYNNOŚĆ DOBRYCH.

E. BURKE

 

JEŻELI W NOCY NA PARKINGU W TWOJEJ OKOLICY DZIEJE SIÊ COŚ, CO WYDAJE SIÊ PODEJRZANE, ZADZWOÑ POD NUMER 997 lub 112

NAWET JEŻELI INFORMACJA NIE ZOSTANIE POTWIERDZONA, NIKT NIE BÊDZIE MIAŁ DO CIEBIE PRETENSJI.

 

Powrót na górę strony