Bezpieczeństwo kont bankowych - Policja Radzi - KPP Ostrów Wlkp

Policja Radzi

Bezpieczeństwo kont bankowych

Bankowość elektroniczna to już powszechność. Jak dbać o bezpieczeństwo podczas korzystania z usług bankowych przez Internet?

Z usług bankowości elektronicznej korzysta już znaczna ilość posiadaczy kont bankowych. Sprawdzanie stanu konta, przelewy, opłaty realizowane przez internet, zakupy w internetowych sklepach to już powszechność. Co powinniśmy wiedzieć i jak postępować, żeby realizować te czynności w sposób bezpieczny?

Przede wszystkim powinniśmy chronić nasz komputer przed atakami z zewnątrz. Nasz komputer powinien mieć legalne oprogramowanie, program antywirusowy z aktualna bazą wirusów, na które będzie reagował, oraz włączoną zaporę dostępu.

Jeżeli korzystamy z komputera przenośnego – laptopa, zawsze zabezpieczajmy dostęp do niego hasłem i nie pozostawiajmy go w miejscach, w których dostęp do niego miałyby inne osoby. Nie loguj się do banku, korzystając z publicznych sieci Wi-Fi.

Nasze hasło do banku powinno być silne, tzn. składać się z kilkunastu znaków: dużych i małych liter, cyfr i znaków graficznych. Hasło musi być trudne do zapamiętania i nie stanowić łatwego do odgadnięcia wyrażenia. Hasło musi być również inne, do każdego portalu z którego korzystamy. Hasło musi być również cyklicznie, często zmieniane. Hasła nie należy zapisywać na kartce, w telefonie, nie należy również zezwalać na zapisywanie hasła przeglądarce, kiedy to proponuje.

Unikaj logowania się do banku na obcych komputerach. Twoje wizyty mogą zostawić ślad. Jeżeli już musisz, pamiętaj o tym, by po skorzystaniu z banku zawsze się wylogować i usunąć twoją wizytę z historii przeglądarki. Nie wystarczy tylko zamknąć przeglądarkę.

Kiedy chcesz zalogować się do banku zawsze sprawdź, czy strona, którą wpisałeś w pasek przeglądarki jest wpisana prawidłowo. Kiedy strona się wyświetli, sprawdź jeszcze raz, czy jej adres się zgadza. Strony stworzone przez hakerów mogą mieć bardzo podobny adres, a fałszywa strona może przekierować nas na inną, niebezpieczną stronę.

Sprawdź i przeczytaj certyfikat bezpieczeństwa strony, który będzie świadczył o jej autentyczności. Sprawdź również, czy połączenie jest szyfrowane, czyli adres zaczyna się na: https:// i pojawiła się zamknięta kłódka.

Kiedy dokonujesz przelewu nie kopiuj i nie wklejaj numeru konta, na które chcesz przelać pieniądze. Zawsze wpisuj numer ręcznie.

Pamiętaj, internetowi przestępcy stosują coraz to nowsze metody wyłudzania danych oraz dostępu do kont bankowych. Uważaj zatem, kiedy otrzymujesz maile, czy sms-y, w których zostajesz poproszony o podanie hasła lub innych danych. Takim wiadomościom nie ufaj i zawsze sprawdzaj, czy pochodzą z właściwego źródła. Zachowaj ostrożność, jeżeli w takich wiadomościach pojawiają się linki – nigdy w nie klikaj.

Kiedy otrzymałeś informację, lub zauważyłeś na swoim koncie transakcję, której nie dokonałeś, natychmiast zgłoś ten fakt obsłudze twojego banku i zastrzeż kartę płatniczą.

Pamiętaj, że twój smartfon to też komputer. Stosuj się do powyższych zasad tak samo, jak na komputerze stacjonarnym. Pamiętaj też o chronieniu swojego telefonu przed dostępem niepowołanych osób, stosując blokadę PIN, blokadę ekranu czy odcisk palca oraz chroń go przed kradzieżą.