Realizacje wniosków z debaty

Wnioski z debat społecznych Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim w roku 2017

Realizacja wniosków z debat społecznych Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim w roku 2017.

 • Rowerzysta przejechał po przejściu da pieszych, co Pan z nim zrobi jak on odjedzie, a ja go nie zatrzymam? Takich rowerzystów jest dużo i czują się bezkarni bo odjadą.

(udzielono odpowiedzi na miejscu)

 • Czy rowerzysta może jechać chodnikiem?

(udzielono odpowiedzi na miejscu)

 • Czy firmy, które organizują spotkania są legalne? Takie firmy mają moje wszystkie dane osobowe, łącznie z adresem zamieszkania, którego ja im nie podawałem. Firmy proponują zawsze towar, który kosztuje np. 4000 złotych a sprzedają go dużo taniej. To samo wycieczki 10-dniowe, za które firmy chcą kwoty nierealne, zbyt tanie.

(udzielono odpowiedzi na miejscu)

 • Ja podszedłem do patrolu, który kontrolował prędkość w Gorzycach ponieważ niedaleko nich zauważyłem słomę – materiał łatwopalny. Taki materiał nie może leżeć tak blisko jezdni czy mieszkań bo jak ktoś rzuci np. papierosa to się wszystko zapali. Powiedziałem policjantowi, że chce to zgłosić, a policjant odesłał mnie do dzielnicowego. Zadzwoniłem tez do Straży Pożarnej, a Pan mnie od razu zapytał „gdzie się pali”. Zdenerwowany zapytałem czy taka słoma może leżeć w tym miejscu i jak stanowią o tym przepisy, ale strażak odpowiedział mi, że nie wie.

(udzielono odpowiedzi na miejscu)

 • Chciałem zwrócić uwagę na komunikację miejską. Jeżeli autobus parkuje na przystanku to robi to tak daleko, że ludzie starsi nie mają jak wejść i wpadają w dziurę. Kierowcy autobusów nie zapewniają w tej kwestii seniorom bezpieczeństwa i na zwracane im uwagi są w większości opryskliwi.

 • Przejście dla pieszych „przy samolocie” - tam jest bardzo niebezpiecznie i czy można tam skierować jakiś patrol policji, żeby pilnował bezpieczeństwa na tym przejściu.

 • ul. Ledóchowskiego/Piłsudskiego – tam jakby Pan szedł to Pana rozjadą.

 • ul. Mertki – przekraczanie prędkości przez pojazdy.

 • ul. Klonowicza przy aptece, przy restauracji „Perła” gromadzą się bezdomni w pustostanach.

 • ul. Komuny Paryskiej 14 – w piwnicy gromadzą się bezdomni.

Planowane zadania, wartość końcowa ich realizacji oraz termin ich zakończenia wobec wniosków oraz ustaleń

 • przekazanie pismem do Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Ostrowie Wielkopolskim uwag wobec kierujących autobusami,

W tej sprawie skierowano pismo do Prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Ostrowie Wielkopolskim. Zgodnie z uzyskaną odpowiedzią na problem ten zwrócono uwagę kierowcom autobusów.

 • kierowanie patroli Wydziału Ruchu Drogowego w rejon przejścia dla pieszych, na skrzyżowaniu ulic Krotoszyńska/Dworcowa, „przy samolocie” – zagrożenia na przejściu dla pieszych – zapewnienie bezpieczeństwa przechodzących pieszych.

 • kierowanie patroli Wydziału Ruchu Drogowego w rejon skrzyżowania ul. Ledóchowskiego/Piłsudzkiego – lekceważenie pieszych przez kierujących – zapewnienie bezpieczeństwa pieszych.

 • Doraźne kontrole patroli Wydziału Ruchu Drogowego w rejonie ul. Mertki – przekraczanie prędkości przez pojazdy – reagowanie na kierujących popełniających wykroczenia.

Realizując powyższe wnioski dyslokowano patrole WRD we wskazane rejony, w przypadku ujawnienia wykroczeń nakładano mandaty karne (kierowano wnioski o ukaranie) wobec sprawców wykroczeń.
 

 • kontrole pustostanów na ul. Klonowicza przy aptece, przy restauracji „Perła”, gdzie gromadzą się bezdomni – zapewnienie bezpieczeństwa osobom bezdomnym.

 • kontrole piwnic bloku przy ul. Komuny Paryskiej 14 – w piwnicy gromadzą się bezdomni – zapewnienie bezpieczeństwa osobom bezdomnym.

Realizując powyższe wnioski dzielnicowi w ramach codziennej służby obchodowej dokonywali wielokrotnych kontroli pustostanu przy ul. Klonowicza, gdzie ujawniali osoby bezdomne, którym udzielono informacji co do ośrodków pomocowych itp. osoby bezdomne nie chciały skorzystać z jakiekolwiek pomocy. Teren pustostanu jest na w dalszym ciągu kontrolowany w ramach służby dzielnicowych organizowanych działań dzielnicowych. Miejsca pozostają pod stałym nadzorem właściwego dzielnicowego.

Ponadto dzielnicowy rejonu służbowego przy ul. Komuny Paryskiej kilkakrotnie dokonywał kontroli piwnicy przy posesji nr 14 i nie ujawnił osób bezdomnych. Z pozyskanych informacji od społeczeństwa wynika, iż bezdomna osoba, która byłą widziana w miejscu opuściła piwnicę.