Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Serca wolne od uzależnień! - PaT - KPP Ostrów Wlkp

Ogólnopolski Głos Profilaktyki. Serca wolne od uzależnień!

dsc_0020_640x428Co roku jednego dnia, w ramach programu Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty" w całym kraju odbywają się happeningi propagujące życie wolne od uzależnień i przemocy. To właśnie wczoraj w Przygodzicach odbyły się powiatowe obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki, które zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Ostrowie Wielkopolskim, Wójta Gminy Przygodzice oraz Ostrowską Grupę Teatralną PaT „Uzależnieni od Teatru".

Ogólnopolski Głos Profilaktyki jest skierowany głównie do młodzieży. Poprzez profilaktykę rówieśniczą ma na celu promowanie i wprowadzanie mody na życie bez uzależnień. Pokazanie, że można się bawić bez alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych używek. W całej Polsce godzina 14:00 była punktem kulminacyjnym, tzw. Zrywem Wolnych Serc. Przez minutę wszyscy wybijali rytm bicia serca.

Podobnie było w Przygodzicach. I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim podisnp. Piotr Wilkowski wraz z wójtem gminy Przygodzice Krzysztofem Rasiakiem, jako gospodarze tegorocznych powiatowych obchodów Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki przywitali przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi przedstawiciele władz samorządowych i instytucji zajmujących się profilaktyką oraz uzależnieniami z terenu powiatu ostrowskiego. Najliczniejszą jednak grupę stanowiła oczywiście młodzież z całego powiatu ostrowskiego wraz z nauczycielami i pedagogami.

Podczas tegorocznej edycji „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki" w Sali Sesyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Przygodzicach odbyła się debata społeczna z udziałem przedstawicieli instytucji zajmujących się profilaktyką w zakresie uzależnień oraz przedstawiciele oświaty. W debacie uczestniczył także I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie Wielkopolskim podinsp. Piotr Wilkowski. Głównym tematem spotkania były działania profilaktyczne prowadzone wobec zagrożeń związanych z uzależnieniami, w tym w szczególności dopalaczami oraz możliwości wczesnej interwencji w takich przypadkach. O tym, że młodzież jest żywo zainteresowana tym problemem, może świadczyć fakt, że zakładany czas debaty znacznie się wydłużył.

Młodzież i wszyscy którzy przybyli na obchody Głosu Profilaktyki byli świadkami wielu atrakcji. Na scenie pojawiali się wokaliści i tancerze, a wszystkich najbardziej rozruszała instruktorka Zumby. Był pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu post. Jakuba Byzi z ostrowskiej komendy, który jest także ratownikiem medycznym.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy tresury policyjnych psów służbowych. Ostrowscy policjanci zaprezentowali się także w pokazie sztuk walki karate shotokan oraz samoobronie. Policyjna grupa realizacyjna zaprezentowała sceny zatrzymania niebezpiecznego przestępcy. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych w postaci naklejek i odblasków. Wiele osób skorzystało też z toru przeszkód, który trzeba było pokonać w alkogoglach.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, którzy co roku włączają się w organizację „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki", chcą uświadomić młodemu pokoleniu, że życie i zabawa bez używek i nałogów są możliwe. Liczba uczestników powiatowych obchodów Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki świadczyła o tym, że młodzież chce żyć i chce bawić się bez używek, które często prowadzą do uzależnień.

{galeria}pat2015przygodzice{/galeria}