8 Ogólnopolski Przystanek PaT - PaT - KPP Ostrów Wlkp

8 Ogólnopolski Przystanek PaT

8pp8Ponad 2 tys. młodych ludzi wzięło udział w warsztatach i spotkaniach 8 Ogólnopolskiego Przystanku PaT, który od 9 do 13 lipca 2013 roku tym razem gościł w Łodzi. To część adresowanego do młodzieży policyjnego programu "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości. W Przystanku wzięła udział 20-osobowa ekipa z terenu Miasta i Powiatu Ostrowskiego, którą tworzą min. członkowie Ostrowskiej Grupy PaT - „Uzależnieni od Teatru".

Ponad 2 tys. młodych ludzi wzięło udział w warsztatach i spotkaniach 8 Ogólnopolskiego Przystanku PaT, który od 9 do 13 lipca 2013 roku tym razem gościł w Łodzi. To część adresowanego do młodzieży policyjnego programu "Profilaktyka a Ty" promującego styl życia wolny od uzależnień i przestępczości.

Na Przystanek PaT przybyli młodzi ludzie nie tylko z Polski, ale i z Ukrainy, Niemiec i Węgier, w tym mocna 20-osobowa ekipa z terenu Miasta i Powiatu Ostrowskiego, którą tworzą min. członkowie Ostrowskiej Grupy PaT - „Uzależnieni od Teatru". Zespół ten prowadzą Ania Głodek i Robert Kaczmarek.

W łódzkiej Atlas Arenie w ciągu pięciu dni młodzi ludzie brali udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych: tanecznych, muzycznych, sportowych, teatralnych, radiowych, telewizyjnych, czy aktorskich (40 - do wyboru) prowadzonych przez wybitnych instruktorów z całego świata, m.in. Branko Bielopotocky - (mistrz Europy i świata w kategorii HIP-HOP), Ricardo Marques - Capoeira i taniec z maczetami (instruktor tańca - Brazylia), Robert Osam, Katarzyna Idzikowska (Autoryzowany Nauczyciel Kompletnej Techniki Wokalnej), Sophie Kobus - instruktorka Samby brazylijskiej z RPA, Marta Schuberg - niemiecka kompozytorka, pedagog muzyczny - warsztaty bębniarskie i wielu innych. Każdego dnia odbywały się także warsztaty profilaktyczne.

Przez kilka dni młodzi ludzie mieli zorganizowany czas od rana do późnych godzin nocnych. Bardzo ważnym elementem były warsztaty profilaktyczne prowadzone m.in. przez przedstawicieli Komendy Głównej Policji i Komendy Głównej Straży Granicznej. Wartościowym aspektem w ramach profilaktyki rówieśniczej była prezentacja spektakli przez grupy PaT z całej Polski, w tym przez ostrowski UoT, który przedstawił „Drogę do nikąd". Podczas piątkowego finału Akcji Profilaktyczno - Artystycznej w łódzkiej Atlas Arenie PaTowicze zaprezentowali efekty swojej pracy warsztatowej. Wcześniej w muzyczno-tanecznym korowodzie „PaTosfera" przeszli główną ulicą miasta - Piotrkowską.

- To był mój pierwszy i na pewno nie ostatni przystanek! Ludzie byli świetni, warsztaty jeszcze lepsze, a nocne spektakle i koncerty nie do opisania. To coś, co warto przeżyć - powiedziała Iza Szlachta ze Świeligowa.

Gospodarzami VIII Przystanku PaT byli: Urząd Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki, Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji w Łodzi oraz Politechnika Łódzka. Szefem akcji jest insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, który jednocześnie jest pomysłodawcą programu.

- „Dla niektórych ósemka może być jedynką. Dlaczego? Dla grupy "Uzależnieni od Teatru" z Ostrowa Wielkopolskiego (w tym dla mnie) już VIII Przystanek PaT, był tym pierwszym, premierowym.
A jak było? Cóż... cenzura i dobre wychowanie nie pozwalają mi odpowiedzieć jednym słowem. Żadne miejsce nie było złe do nawiązywania nowych znajomości. Od łazienek po koncerty, na grupach warsztatowych kończąc. Poznałam tam wielu świetnych ludzi, których, mam nadzieję, jeszcze nieraz zobaczę. Nauczyłam się głośno śpiewać, chociaż i tak nie dorastam do pięt Ricardo - instruktorowi naszego warsztatu (Capoeiry), który i tak, pomimo wielkiego wysiłku ze strony uczestników, potrafił nas zagłuszyć. Wróciłam również bogatsza o nowe przemyślenia (ukłon w stronę uczestników rozmów filozoficznych) i utwierdziłam się w przekonaniu, że dobre przedstawienie, które ma mnie czegoś nauczyć, zasiać przysłowiowe ziarenko, wcale nie musi być długie, 5 minut spokojnie wystarczy. Przystanek PaT to świetny, godny polecenia sposób na spędzenie wakacji. A wszystkim, którzy twierdzą, że na trzeźwo dobra zabawa nie jest możliwa, przytoczę cytat ze znanej wszystkim wiedzy bezużytecznej: "Brak snu przez 17 godzin ma taki sam wpływ na organizm jak wypicie dwóch szklanek wina". Z tą różnicą, że brak snu nie jest tak szkodliwy dla naszej wątroby ( i nie tylko) jak wypicie dwóch szklanek wina (to już moja teoria :D) Wielki ukłon w stronę organizatorów! i do zobaczenia za rok!"
- Agnieszka Rasiak z Przygodzic.

"Profilaktyka a Ty" to program realizowany przez Zespół Edukacji na Rzecz Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji poprzez Impresariat PaT w Warszawie. Jest to jeden z największych programów profilaktycznych, którego celem jest szerzenie mody na życie bez uzależnień, szerzenie profilaktyki rówieśniczej, dobrych wiadomości, odpowiedzialności za siebie i innych. Prowadzi go Komenda Główna Policji angażując do działania wiele instytucji i społeczności lokalnych.

- Było cudownie! Nowe znajomości, nieprzespane noce, mnóstwo energii, zakwasy, ale było warto! Mam nadzieję, że to dopiero początek i do zobaczenia już za rok - skomentowała na gorąco Dominika Muszyńska z Ostrowa Wielkopolskiego.

Program adresowany jest do młodych ludzi powyżej 15. roku życia, ich rodziców i nauczycieli. Zakłada edukację poprzez motywację do pomagania innym, promowanie właściwej postawy, a także spotkania i rozmowy z rodzicami. W Polsce przez cały rok działa ponad 70 grup PaT, w których młodzież przygotowuje własne spektakle teatralne, realizuje filmy, prowadzi lokalne radia czy telewizję. Jedną z „najmłodszych" grup w tym programie jest Ostrowska Grupa PaT, której liderem jest Anna Głodek.

- Można powiedzieć, że PaT to pewien styl życia i pomysł na jego pozytywne wykorzystanie. Jako opiekunowie grupy dumni jesteśmy, że wzięliśmy udział w tak wartościowym działaniu, które jest alternatywą dla szukających swojego miejsca w życiu i jednocześnie promowaniem idei wolontariatu - powiedzieli Ania Głodek i Robert Kaczmarek.

Wyjazd ostrowskiej młodzieży na 8 Przystanek PaT był prawie w całości sfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.
 
Tekst: Anna Głodek
 
{galeria}PaT8przystanek{/galeria}