Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dopalacze nie trafią na rynek

Data publikacji 22.09.2013
dop1Policjanci ostrowskiej komendy przeprowadzili w miniony piątek wzmożone działania, ukierunkowane na przestępstwa narkotykowe i handel związany z tzw. dopalaczami. Dlatego też, wspólnie z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim, policjanci skontrolowali miejsca, w których miała odbywać się sprzedaż dopalaczy.

Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, których produkcja, sprzedaż i reklamowanie jest obecnie w Polsce ustawowo zakazane. Udając produkty kolekcjonerskie, kadzidła, sole do kąpieli oferowane są w nielegalnej sprzedaży. Większość dopalaczy ma postać tabletek lub mieszanek do palenia. 

Postępowania w sprawach dopalaczy toczą się w trybie administracyjnym, a organem kompetentnym do ich prowadzenia jest Sanepid. Pomimo tego, każda informacja wpływająca do Policji o miejscach, w których może być prowadzona sprzedaż dopalaczy jest dokładnie sprawdzana, gdyż wiąże się to także z zażywaniem środków narkotycznych. W tym właśnie kierunku zostały przeprowadzone policyjne działania. W ich trakcie funkcjonariusze sprawdzili kilkanaście osób, które pojawiły się w miejscach, gdzie mogły

być sprzedawane dopalacze. W trakcie przeprowadzonej kontroli, zostało ujawnionych ponad 400 szt. opakowań z podejrzanymi substancjami, które zostały zabezpieczone przez inspektorów sanepidu do badań.  Jeśli okaże się, że są to tzw. dopalacze Sanepid będzie mógł zastosować wysokie kary finansowe sięgające od 20 tysięcy do 1 mln złotych. Natomiast jeśli okaże się, że zawierają one nielegalne w świetle ustawy substancje, zostanie wszczęte postępowanie karne.  

Miejsca, w których może dochodzić do handlu dopalaczami, są kontrolowane przez policyjne patrole. Podobnie jak w przypadku narkotyków, również obszar związany z dopalaczami, generuje zachowania przestępcze. Potrzeba zdobycia środków finansowych na zakup dopalaczy może być powodem rozboju, kradzieży czy też pobicia. Należy zauważyć, że zazwyczaj klientami tych pseudo sklepów jest młodzież.  Policja w przypadku ujawnienia osób nieletnich, posiadających przy sobie zastępcze środki odurzające czyli dopalacze, przekazuje informację do sądu rodzinnego.

W bieżącym roku policjanci ostrowskiej komendy, w wyniku podjętych działań,  zabezpieczyli ponad 500 gramów amfetaminy, 660 gramów marihuany oraz prawie 500 gramów substancji, które okazały się dopalaczami. Środowisko związane z dopalaczami podlega ciągłemu rozpoznaniu przez ostrowską policję pomimo tego, że sam fakt związany z posiadaniem dopalaczy nie podlega odpowiedzialności karnej. Dlatego też policjanci wspierają działania inspektorów sanepidu prowadzone w celu zwalczania tego procederu.

Zakres policyjnych działań obejmuje także szeroko rozumianą profilaktykę. Policjanci przeprowadzają prelekcję w szkołach, zarówno dla uczniów jak i rodziców oraz pedagogów, informując o szkodliwości zażywania dopalaczy i narkotyków, a także wiążących się z tym skutkach prawnych.

{galeria}dopalacz{/galeria}

Powrót na górę strony