Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdź swój samochód przed okresem zimowym

Data publikacji 17.09.2019

Sprawny samochód to bezpieczeństwo własne podróżujących ale również bezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Przed zbliżającym się okresem zimowym warto sprawdzić stan techniczny swojego pojazdu i jego wyposażenie.

Okres jesienno-zimowy i zimowo-wiosenny to czas, kiedy na drogach panują trudniejsze warunki do jazdy, niz w okresie letnim. Nawierzchnia drogi często jest mokra, śliska, zaśnieżona lub zamarznięta. Na drogach często powstają koleiny ze stwardniałego śniegu i lodu. Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych należą między innymi: nadmierna prędkość lub prędkość niedostosowana do panujących warunków na drodze, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niebezpieczne lub nieprawidłowe wyprzedzanie. Jednak na bezpieczeństwo na drodze znaczny wpływ ma rózniez stan techniczny naszych pojazdów.

Żeby bezpiecznie podróżować w tych warunkach nasz pojazd musi być nie tylko sprawny technicznie. Powinien również być zaopatrzony w niezbędne elementy wyposażenia, dostosowane do panujących warunków na drodze.

Bardzo ważnym elementem są zimowe opony. Ich konstrukcja i struktura materiału powoduje, że znacznie lepiej trzymają przyczepność na śliskiej nawierzchni od opon letnich, są bardziej miękkie, a ich bieżnik jest odpowiednio skonstruowany, żeby podołać zarówno warstwie śniegu, jak również pośniegowego błota. Pamiętajmy jednak, że nie oznacza to, że można z tego powodu jeździć zbyt szybko.

Zadbajmy o wycieraczki szyby przedniej i tylnej. Stara, stwardniała guma nie będzie dokładnie oczyszczać szyb nie tylko ze śniegu, ale również z wody. Powstałe smugi utrudniać będą widoczność i tym samym powodować zagrożenie. Przed zimą pióra wycieraczek warto wymienić na nowe.

Zawsze oczyszczajmy dokładnie wszystkie szyby w samochodzie, zanim wyruszymy w trasę. Nieodśnieżone szyby nie tylko stanowią wykroczenie, ale również stwarzają znaczne niebezpieczeństwo, spowodowane ograniczona widocznością drogi. Warto więc zawsze w aucie mieć skrobaczkę i szczotkę na dłuższej rączce. Można również zaopatrzyć się w odmrażacz w sprayu.

Pamiętajmy o uzupełnianiu płynu do spryskiwaczy szyb. Pomaga on w pracy wycieraczek, likwidując zasychanie wody, śniegu i błota na szybach.

Kolejnym ważnym elementem samochodu są światła. Nie tylko przednie, ale również tylne oraz kierunkowskazy. Pamiętajmy, że odpowiednie światła muszą być włączone całą dobę. Przy opadach lub po zmroku obowiązkowo światła mijania. To, że wszystkie muszą działać jest oczywiste ale musimy pamiętać, że muszą one być zawsze odśnieżone. Jazda ze światłami oblepionymi grubą warstwą śniegu jest niedopuszczalna. Odśnieżając pamiętajmy również o światłach odblaskowych.

Jadąc z dziećmi nie zapominajmy o ich bezpieczeństwie - zainstalujmy dla nich odpowiednie do wieku foteliki, które winny być odpowiednio umocowane i przypięte pasami. Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa na każdym siedzeniu.

Dostosujmy prędkość do panujących warunków na drodze. Stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych - lepiej spóźnić się niż nie dojechać do celu. To, że na danym odcinku jest ograniczenie prędkości np. do 60 czy 90 km/h nie znaczy, że z taką prędkością musimy bezwzględnie jechać. O naszej prędkości decydują warunki pogodowe, natężenie ruchu, stan nawierzchni, itp.

Zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się na drogach powiatowych czy krajowych rowerzystów i pieszych. W okresie zmierzchu rowerzyści i piesi, którzy nie zawsze są dobrze oświetleni, dla naszego wzroku zlewają się z otoczeniem. Pamiętajmy, że w konfrontacji z samochodem nie mają oni żadnych szans.

Ostrożnie wykonujmy manewry wymagające od nas zwiększonej uwagi. Śliska nawierzchnia, czy ograniczona widoczność ma wpływ na ich powodzenie.

Pamiętajmy, że na drodze nie jesteśmy sami, są jeszcze inni jej użytkownicy - bądźmy kulturalni wobec innych kierowców.

Powrót na górę strony