Nie wpuszczaj do domu nieznajomych, uniknij kradzieży - Aktualności - KPP Ostrów Wlkp

Aktualności

Nie wpuszczaj do domu nieznajomych, uniknij kradzieży

Data publikacji 05.12.2018

Do świąt niespełna trzy tygodnie, ale już teraz niektórzy przymierzają się do przedświątecznych zakupów. Z takiej okazji korzystają również nieuczciwi domokrążcy i złodzieje, którzy podczas prezentacji garnków, koców czy dywanów penetrują mieszkanie i okradają niczego nieświadomych domowników. Tego typu przestępcy na swoje ofiary zwykle wybierają osoby starsze, samotne, mieszkające na uboczu. Bazują na ich łatwowierności i dobrym sercu. Aby nie stać się ofiarą takich działań pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych oraz zachowaniu rozsądku i czujności. Apelujemy, szczególnie do rodzin starszych osób. Należy uczulać swoich bliskich na zagrożenia wynikające z wizyty nieznajomego lub związane z innymi oszustwami np. ”na wnuczka”, „pracownika pomocy społecznej”, czy „policjanta”.

Wśród różnego rodzaju przestępców jest  grupa takich, których charakteryzuje szczególna przebiegłość i bezczelność - są to oszuści i złodzieje mieszkaniowi. Działają oni przede wszystkim w ciągu dnia i do zrealizowania swojego czynu potrzebują obecności domowników. Wpuszczeni do mieszkania, po uśpieniu czujności ofiary wyłudzają od niej pieniądze albo w momencie nieuwagi dokonują kradzieży rzeczy będących w pobliżu - torebki z przedpokoju, kurtki z portfelem czy kluczyków do samochodu.

W przypadku podejrzeń i niepokoju związanego z ich wizytą oraz obawą o swoje życie lub mienie, trzeba koniecznie powiadomić Policję dzwoniąc na numer 112. W takich sytuacjach starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących tych osób: ile ich było, jak wyglądały, jak były ubrane, w którym kierunku odeszły lub odjechały, jakim pojazdem się poruszały, w miarę możliwości kolor, marka i nr rejestracyjne. Te wszystkie detale pozwolą policji namierzyć przestępców.

 

  • uważaj na osoby, które oferują sprzedaż przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach. Skuszony okazją możesz nie zauważyć, że w czasie prezentacji towaru ktoś penetruje i okrada mieszkanie. Możesz też sam narazić się na odpowiedzialność karną, jeżeli zakupiony towar jest kradziony.

  • Jeżeli nie zamierzasz wpuścić domokrążców do mieszkania, nie otwieraj im drzwi. Zdarza się, że prezentacja towaru lub prośba o szklankę wody jest tylko pretekstem, aby wejść do mieszkania, nawet przy użyciu siły. W sytuacji, gdy drzwi są już otwarte, a nieznajomych kilku, jest to już bardzo łatwe.

  • Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, które mogą się wydarzyć. Jeżeli okaże się, że straciłeś na chwilę czujność i osoba, której nie znasz, znalazła się już w Twoim domu, swoim zachowaniem nie zdradzaj, gdzie znajdują się oszczędności.