Nie zapominaj o bezpieczeństwie! - Aktualności - KPP Ostrów Wlkp

Aktualności

Nie zapominaj o bezpieczeństwie!

Data publikacji 28.11.2018

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Tradycyjnie już Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, aby myśląc o świętach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak co roku w okresie przedświątecznym policjanci ostrowskiej komendy będą czuwali nad bezpieczeństwem. Pamiętajmy jednak, że w dużej mierze będzie ono zależało również od nas samych. Zadbajmy aby nasz dzień był spokojny i bezpieczny.

Przygotowując się do podróży zróbmy wszystko by była ona bezpieczna!

- Kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

- Bezwzględnie pamiętaj o zapiętych pasach i fotelikach dla najmłodszych.

- Jeśli nie wymieniłeś jeszcze opon na zimowe, zrób to koniecznie.

- Nie siadaj za kierownicą po spożyciu alkoholu, nawet w małych ilościach.

- Parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i widocznych, a bagażu nie pozostawiaj na siedzeniach.

Zakupy w sieci

- Kupując przez internet kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność.

- Zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą.

- Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu –  "https". Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

- Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Nawet, gdy wychodzimy tylko do pobliskiego sklepu, sprawdźmy czy drzwi i okna są zamknięte. Nie zapominajmy o załączeniu dodatkowych zabezpieczeń (np. alarmu)

Zachowajmy również ostrożność podczas korzystania z transportu publicznego, w szczególności w pociągach, autobusach i tramwajach, a także na dworcach kolejowych, w portach lotniczych i na przystankach komunikacyjnych. Zaabsorbowani robieniem zakupów pamiętajmy o sprawowaniu właściwej opieki nad dziećmi, aby nie doszło do ich zaginięcia, o co nie jest trudno zwłaszcza w zatłoczonych centrach handlowych. Starajmy się unikać miejsc zatłoczonych i stale pilnujmy swojego bagażu. Nie pozostawiajmy go bez opieki, ani pod opieką przygodnie spotkanych osób.

Apelujemy też o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza przez osoby starsze, samotnie mieszkające. Prosimy o to, aby nie ufać nieznajomym i pod żadnym pozorem nie wpuszczać ich do mieszkań, nic od nich nie kupować i nie przekazywać im pieniędzy.