Idzie zima. Pamiętajmy o osobach bezdomnych! - Aktualności - KPP Ostrów Wlkp

Aktualności

Idzie zima. Pamiętajmy o osobach bezdomnych!

Data publikacji 29.10.2018

Zbliża się okres zimowy, który jest czasem szczególnie trudnym dla osób bezdomnych i potrzebujących. Jednak już teraz, szczególnie w nocy, temperatury są bardzo niskie, a takie trudne warunki pogodowe mogą być niebezpieczne dla osób, które nie mają odpowiedniego schronienia, ale także dla osób starszych, samotnych. Ostrowscy policjanci regularnie sprawdzają miejsca, w których przebywają bezdomni, aby upewnić się, że warunki w jakich mieszkają, nie zagrażają ich życiu.

Ostrowscy dzielnicowi już od jutra rozpoczynają kontrolowanie miejsc, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Sprawdzać będą pustostany, ogródki działkowe i wszystkie te miejsca o których wiedzą, że mogą tam przebywać bezdomni. Policjanci zwracają szczególną uwagę na osoby przebywające w opuszczonych budynkach, w rejonach dworców, przystanków, skwerów i w innych miejscach nie zapewniających ciepła niezbędnego do przetrwania podczas ujemnej temperatury. W przypadku napotkania osób w takich miejscach policjanci oferują pomoc, przekonując i namawiając do skorzystania z noclegu w w schronisku dla osób bezdomnych lub zapewniając opiekę lekarską. Nie każdy jednak chce skorzystać z pomocy oraz udać się do schroniska, czy noclegowni.

Policjanci będą sprawdzać także sygnały od mieszkańców o osobach potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, że co roku dochodzi też do sytuacji, gdy osoby nietrzeźwe nie są w stanie dojść do domu i zasypiają na ulicy, dlatego tak ważne jest aby mieszkańcy miasta i powiatu, jeśli sami nie mogą pomóc takim osobom, informowali o podobnych sytuacjach odpowiednie służby np. Policję.

Skuteczne interwencje są również możliwe dzięki sygnałom od mieszkańców miasta i powiatu ostrowskiego, którzy reagują widząc nietrzeźwych, bezdomnych lub inne osoby potrzebujące pomocy. Prosimy wszystkich o czujność i zainteresowanie się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać czy też nie mają schronienia.

Zagrożone są nie tylko osoby bezdomne. Mogą to być także seniorzy, którzy maja trudności z poradzeniem sobie samemu z podstawowymi czynnościami. Wyjście na zakupy w trudnych warunkach atmosferycznych może okazać się dla nich tak wielkim wysiłkiem, że nie zdołają dotrzeć do domu. Czasem nie mają też siły przynieść opału. Dlatego tak ważna jest wrażliwość i zwracanie uwagi na to co się dzieje wokół. Być może ktoś z sąsiadów wymaga wsparcia. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy.

Miejsca w których przebywają bezdomni można zgłaszać oficerowi dyżurnemu ostrowskiej komendy pod numerem alarmowym, swojemu dzielnicowemu lub za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jednocześnie dziękujemy wszystkim zgłaszającym, którzy informują policjantów o osobach bezdomnych czy nietrzeźwych. Dziękujemy tym, którzy nie przechodzą obojętnie obok ludzi potrzebujących pomocy, zwłaszcza w okresie gdzie temperatura jest bardzo niska.

Jeżeli sami Państwo nie jesteście w stanie pomóc takim osobom, poinformujcie służby. W tych dniach, w których temperatura spada poniżej zera nikt nie może zostać sam. Przez całą dobę czynne są telefony alarmowe: 112 i 997.

 

Placówki noclegowe i schroniska dla osób bezdomnych:

  • Towarzystwo Pomocy im. Świętego Grata Alberta, Schronisko dla bezdomnych mężczyzn – Ostrów Wielkopolski, ul. Olszynowa 53a, tel. 62 738 36 46,

  • Schronisko dla kobiet i kobiet z dziećmi – Ostrów Wielkopolski, ul. Ledóchowskiego 8, tel. 603 810 180

  • Dom Ochrony Życia Poczętego Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego – Odolanów, ul. Strzelecka 4, tel. 62 733 25 79 – miejsca noclegowe dla kobiet.

 

Placówki, do których również można zwrócić się z prośbą o pomoc:

  • Dom Pomocy Społecznej w Ostrowie Wlkp. ul. Partyzancka 8. Całodobowy telefon dyżurny 62 736 42 54

  • Dom Pomocy Społecznej Psary, ul. Kaliska 3. Całodobowy telefon dyżurny 62 739 60 84, 62 739 63 15

  • Ostrowskie Centrum Pomocy Caritas Ostrów Wielkopolski, ul. Grunwaldzka 72, tel dyżurny: 62 757 36 83

  • Gminno - Miejskie Centrum Pomocy „Wiara - Nadzieja - Miłość" w Odolanowie ul. Raszkowska 36. Całodobowy telefon dyżurny 62 733 20 44, 62 733 25 90

  • miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej na terenie całego powiatu.